W roku szkolnym 2006/2007 ponownie mieliśmy laureatów przedmiotowych konkursów organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Laureatką konkursu literacko-czytelniczego została uczennica klasy III "B" - Ewa Sieniawska, zaś konkursu chemicznego uczeń klasy II - Jan Czuba, którzy 27 kwietnia 2007 r. w auli KUL w Lublinie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Podziękowania otrzymali także nauczyciele naszych wyróżnionych gimnazjalistów: Pani Teresa Berbeć i Pani Hanna Czuba oraz dyrektor szkoły Wiesław Bojarczuk.
W kwietniu 38 uczniów z klas IIIA i IIIB pisało egzamin gimnazjalny. W dniach 31.05 - 03.06 2007r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w wycieczce Kraków - Zakopane. Opiekunami uczniów w trakcie wycieczki byli nauczyciele: Teresa Berbeć, Hanna Czuba, Piotr Bielesza i Andrzej Jasionowski.
13 stycznia 2007 roku odbył się III Noworoczny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Krasnystaw, który wszedł na stałe do kalendarza imprez sportowych w naszej szkole. Tym razem, turniej organizowany przez UKS "Victoria", zwyciężyła drużyna goszcząca po raz pierwszy w naszej szkole - "Ogniwo" Wierzbica.
Z końcem bieżącego roku szkolnego wykonano remont łazienek (glazura, terakota, wymiana baterii, umywalek, luster) i górnego korytarza, na którym położono glazurę i terakotę.
Na swoim czerwcowym posiedzeniu Rada Pedagogiczna jednogłośnie wyraziła pozytywną opinię, w odpowiedzi na pismo Wójta Gminy Krasnystaw w sprawie przedłużenie stanowiska dyrektora naszej szkoły Panu Wiesławowi Bojarczukowi, wskutek czego kadencja dotychczasowego dyrektora została przedłużona o kolejne pięć lat.
W związku ze znowelizowaną ustawą o systemie oświaty z 11 kwietnia 2007 r., w roku szkolnym 2007/2008 obowiązywał "jednolity strój" tzw. mundurki szkolne. Obowiązek taki spoczywał na szkołach podstawowych i gimnazjach. Przed rozpoczęciem tego roku szkolnego dyrektor w porozumieniu z rodzicami ustalił wzór mundurków dla dziewcząt i chłopców, po czym zostało złożone zamówienie w firmie odzieżowej, która sukcesywnie szyła dla nas te stroje. (fot poniżej)
W związku ze społecznym niezadowoleniem, i różnymi sposobami "obejścia" przepisu przez szkoły po to tylko, aby wypełnić wymóg zapisany w ustawie, kolejna nowelizacja ustawy z dnia 13 czerwca 2008 o systemie oświaty zniosła obowiązkowe mundurki, pozostawiając swobodę decyzji w tej sprawie szkolnej społeczności.
W trakcie obchodów Dnia Edukacji Narodowej pożegnaliśmy dotychczasowego pracownika obsługi, Panią Teresę Wójcik, która odeszła na emeryturę. Podczas uroczystości nagrody jubileuszowe za 20 lat pracy otrzymali: nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Pani Jolanta Kawęcka i nauczycielka religii Pani Ewa Kowalik. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Rady Rodziców: przewodniczący Pan Andrzej Bąk i pełniący funkcję skarbnika Pan Tomasz Darmochwał. Kolejnym wydarzeniem w życiu szkoły było pasowanie uczniów klasy pierwszej, które odbyło 29 października 2007 r. Wychowawczynią tej klasy była Pani Danuta Berbeć. (fot poniżej)
W I semestrze bieżącego roku szkolnego wykonano remont kuchni i pokoju nauczycielskiego. W kuchni ułożono glazurę i terakotę, zabudowano rury wentylacyjne oraz dokonano przeróbek w instalacji wod-kan. W pokoju nauczycielskim położono gładź tynkową, ułożono panele podłogowe oraz dokonano przeróbek instalacji elektrycznej.
W ramach realizowanego przez naszą szkołę programu Socrates-Comenius dwóch naszych nauczycieli języka angielskiego: Panowie Kazimierz Trzebiński i Tomasz Zieliński przebywali w dniach 6-10 listopada w Wiesbaden w Niemczech, podczas czwartego już spotkania w ramach programu „Życie codzienne w różnych krajach”. (fot poniżej)
Tradycją w naszej szkole jest wizyta Św. Mikołaja, który co roku w miesiącu grudniu odwiedza uczniów z klas młodszych i rozdaje im wspaniałe prezenty. Uczniowie w zamian śpiewają mu piosenki i recytują wierszyki. Fragment jednej z takich wizyt, która odbyła się 6 grudnia 2007 roku w oddziale przedszkolnym znajduje się w galerii video. Szkoła nasza dba również o tradycje bożonarodzeniowe, wynikiem czego są jasełka rokrocznie wystawiane przez naszych uczniów. Fragment jasełek, przygotowanych pod kierunkiem katechetki Pani Ewy Kowalik, które odbyły się 21 grudnia 2007 roku znajduje się w galerii video. 13 stycznia 2008 roku odbyła się choinka, na której bawili się uczniowie naszej szkoły. Jak co roku, zabawa choinkowa podzielona jest na dwie części. Najpierw zabawa organizowana jest dla najmłodszych uczniów, czyli oddziału przedszkolnego i klas I-III, natomiast w godzinach popołudniowych bawią się uczniowie klas IV-VI i gimnazjum (fragment choinki znajduje się w galerii video).
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczyła w projekcie edukacyjnym "Przyspieszenie edukacyjne w szkole wiejskiej". Swoje zadania w ramach projektu oddzielnie realizowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Szkoła podstawowa, pod kierunkiem koordynatora Pani Beaty Chariasz w ramach projektu realizowała: warsztaty muzyczne prowadzone przez znanego kompozytora i muzyka ludowego Joszka Brodę (06.12.2007 r.), wyjazd edukacyjny do Warszawy (02.02.2008 r.), podczas którego uczniowie mieli okazję zwiedzić Zamek Królewski, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Kolejnym punktem realizacji było spotkanie integracyjne naszych uczniów z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Surhowie (29.01.2008r.), podczas którego uczestniczyli we wspólnych zabawach, obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kraśniczynie oraz wspólnie bawili się na dyskotece. W ramach projektu odbyły się również warsztaty HTML prowadzone przez Pana Andrzeja Jasionowskiego, wydano folder informacyjny o szkole oraz wykonano prezentację multimedialną pt. "Skarby Bursztynowej Szkoły". Koordynatorem projektu realizowanego przez gimnazjum była Pani Teresa Berbeć. Uczniowie gimnazjum realizowali: podobnie jak szkoła podstawowa, warsztaty muzyczne prowadzone przez Joszka Brodę, uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa (08.03.2008 r.), w trakcie którego zwiedzili m.in.: Skarbiec Koronny, Zbrojownię na Wawelu, Kościół Ojców Franciszkanów, Rynek, Stare Miasto i Sukiennice. Jednym z punktów projektu było też spotkanie integracyjne uczniów naszego gimnazjum z gimnazjalistami z Kraśniczyna oraz Zakręcia, które odbyło się 29 stycznia 2008 r. Spotkanie to miało charakter sportowy. Uczniowie rywalizowali w turnieju piłki siatkowej w kategorii dziewcząt i chłopców. Po zmaganiach sportowych uczniowie uczestniczący w spotkaniu udali się na wspólny poczęstunek przygotowany przez uczniów naszej szkoły. W ramach realizacji projektu uczniowie gimanzjum braki udział w warsztatach dziennikarskich pod kątem redagowania tekstów (prow. Pani Teresa Berbeć) i składu technicznego (prow. Pan Andrzej Jasionowski), warsztaty plastyczne prowadzone przez Pana Jana Suchoraba i podobnie jak w przypadku szkoły podstawowej wykonano prezentację multimedialną "Skarby Bursztynowej Szkoły".
Kolejnym projektem, w którym uczestniczyła nasza szkoła w okresie 01.03.2007r. - 30.04. 2008r. był Projekt pt.: "Kompleksowy program wyrównywania uczniowskich szans edukacyjnych w powiecie krasnostawskim". W ramach jego realizacji uczniowie naszego gimnazum m.in. uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy (12.01.2008r.), podczas którego mieli okazję zwiedzić Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, a w Teatrze Narodowym obejrzeli sztukę Sławomira Mrożka "Miłość na Krymie" w reżyserii Jerzego Jarockiego, w której wystąpili tacy znani aktorzy jak: Małgorzata Kożuchowska, Janusz Gajos, Anna Seniuk, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Frycz.
Wzorem poprzednich lat, nasz uczniowski klub zorganizował kolejny IV Noworoczny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Krasnystaw dla chłopców z rocznika 1993 i młodszych, który odbył się 9 lutego. Tym razem triumfowała drużyna UKS "Jedynka" Krasnystaw. Zawody sędziowali, zaprzyjaźnieni z naszą szkołą i klubem, sędziowie piłki nożnej reprezentujący Okręgowe Kolegium Sędziów w Chełmie - Tomasz Majewski i Stanisław Urbankiewicz. Z okazji III rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II, 2 kwietnia został zorganizowany uroczysty apel poświęcony temu wydarzeniu (fragment uroczystości znajduje się w galerii video). W bieżącym roku nasza szkoła podtrzymała dobrą passę z lat poprzednich w związku z sukcesami naszych uczniów w konkursach przedmiotowych. Podwójnym laureatem – z matematyki i fizyki został Jan Czuba - uczeń klasy III gimnazjum. Do konkursu z matematyki ucznia przygotowywała Pani Hanna Czuba, zaś do konkursu z fizyki Jaś został przygotowany przez nauczyciela a zarazem dyrektora naszej szkoły Pana Wiesława Bojarczuka. Spotkanie laureatów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół z przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Lublinie odbyło się 25 kwietnia 2008 roku w auli KUL w Lublinie. W czerwcu z laureatami wojewódzkich etapów konkursów przedmiotowych spotkał się Wójt Gminy Krasnystaw Pan Janusz Korczyński. (fot poniżej)
Losy szkoły nierozerwalnie związane są z działalnością OSP Małochwiej. 4 maja 2008 r. na placu przed budynkiem naszej szkoły wręczono wyróżnienia, dyplomy i medale najbardziej zasłużonym strażakom OSP w ramach II Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, którego Małochwiej Duży był gospodarzem. Uroczystość ta miała również związek z oddaniem do użytku remizy strażackiej, której budowa trwała 2 lata i została oddana do użytku głównie dzięki staraniom i determinacji Pana Stanisława Waręckiego oraz pozostałych strażaków-ochotników z Małochwieja. Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu młodzieży naszego gimnazjum, przygotowanej przez Panią Teresę Berbeć i Pana Edwarda Kyca. (fot poniżej)
18 czerwca w ramach działalności UKS "Victoria", został zorganizowany cykl zajęć profilaktycznych dla uczniów w trzech kategoriach wiekowych (I-III SP, IV-VI SP i I-III gimnazjum). Zajęcia miały charakter wiedzowy, plastyczny (tematyka szkodliwości uzależnień) i sportowo-rekreacyjny. Nagrody ufundowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Były to: kamery internetowe, pamięci przenośne, słuchawki komputerowe, kalkulatory oraz zestawy szkolne. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Nagrody uczestnikom zajęć wręczył dyrektor szkoły Pan Wiesław Bojarczuk. Zajęcia zorganizowali i przeprowadzili: Pani Elżbieta Marczewska-Buk i Pan Andrzej Jasionowski. (fot poniżej)
Rok szkolny 2008/2009 uczniowie szkoły podstawowej rozpoczęli wycieczką do Bałtowskiego Parku Jurajskiego, ponieważ odbyła się ona 26 września, zaledwie trzy tygodnie po rozpoczęciu roku. Największą atrakcję dla uczniów stanowiły rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości, rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej oraz spływ tratwami rzeką Kamienna, który miał 4 km długości i prowadził krętymi meandrami rzeki wzdłuż pięknej okolicy. Na koniec pobytu w Bałtowie uczniowie mogli się pobawić na specjalnym placu zabaw, gdzie największym powodzeniem wśród uczniów cieszyła się konstrukcja linowa rozpięta na słupach przypominająca pajęczą sieć.
W październiku po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Dzień ten został ustanowiony decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej ustawą z dnia 27 lipca 2005 roku a datę jego obchodów ustalono na niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. W naszej szkole uroczysty apel, który przygotowała nauczycielka religii Pani Marzena Tymicka odbył się w dniu 16 października.
Również w październiku odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej, których wychowawczynią w bieżącym roku została Pani Jolanta Kawęcka. Uroczystość w obecności pozostałych uczniów szkoły podstawowej odbyła się 22 października 2008 r.
W tym roku szkoła zakończyła udział w programie Socrates-Comenius, który w trakcie jego trwania zmienił nazwę na Comenius. Oficjalne pismo informujące o pozytywnym zatwierdzeniu raportu końcowego szkoła otrzymała w grudniu (fot poniżej). Pozytywne zakończenie programu przez naszą szkołę, było motywacją do podjęcia kolejnych działań zmierzających do podtrzymywania kontaktów ze szkołami z zagranicy. Efektem zaangażowania dyrektora Pana Wiesława Bojarczuka w dalsze uczestnictwo szkoły w programie Comenius był wyjazd nauczyciela języka angielskiego Pana Kazimierza Trzebińskiego na Seminarium Kontaktowe do Londynu, które odbyło się w dniach 5-9 listopada. Było ono zorganizowane we współpracy z FRSE w Warszawie w ramach Comenius LLP. Spotkanie miało miejsce w siedzibie British Council a jego tematem był „Wzrost osiągnięć i aktywności poprzez sport i sztukę”. Efektem spotkania było założenie grupy kontaktowej, w skład której weszły następujące kraje: Hiszpania, Portugalia, Polska, Turcja, Litwa, Rumunia i Anglia. Koordynatorem grupy został przedstawiciel z Anglii. Delegaci uzgodnili terminy spotkań ilość nauczycieli i uczniów, którzy będą odwiedzali poszczególne kraje. Zaplanowano 7 spotkań kontaktowych, w tym spotkanie w naszej szkole we wrześniu 2010 r.
Miłą niespodziankę sprawili nasi chłopcy reprezentujący UKS "Victoria" wygrywając jubileuszowy V Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Krasnystaw, który odbył się 21 lutego 2009 r. Nagrody wręczył Radny Gminy Krasnystaw Pan Mirosław Berbeć. Więcej informacji na temat tego turnieju
Od bieżącego roku szkolnego nasza szkoła była organizatorem Gminnego Konkursu Plastycznego o tematyce ekologicznej dla uczniów klas 0-III pod hasłem „Jestem przyjacielem przyrody”. Konkurs został objęty patronatem przez Pana Janusza Korczyńskiego - Wójta Gminy Krasnystaw, a jego pierwsza edycja odbyła się w naszej szkole 28 kwietnia 2009r. Laureaci konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy z rąk Anny Rapy - specjalisty ds. oświaty Gminy Krasnystaw oraz Wiesława Bojarczuka - dyrektora szkoły.
W kwietniu 2009 r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji Projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Praca z dziećmi prowadzona była podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na zajęciach pozalekcyjnych (50 godz.). Adresatami podjętych w ramach Projektu działań byli uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych oraz ich nauczyciele. W naszej szkole projekt adresowany był w pierwszym etapie do klasy drugiej, której wychowawcą była Pani Jolanta Kawęcka, a w kolejnych latach prowadzony był w klasach pierwszych przez kolejnych nauczyciel: Panią Marzenę Sokół i Panią Danutę Berbeć.
20 maja w Urzędzie Miasta Krasnystaw rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs "Mały matematyk". Jego laureatką została uczennica naszej szkoły podstawowej - Paulina Kostrzanowska (kl. III), przygotowana przez Panią Marzenę Sokół. (fot poniżej)
W tym roku gościliśmy ponownie uczniów szkoły z Turijska na Ukrainie, podczas Gminnego Dnia Sportu, który odbył się 2 czerwca 2009 r. na naszych obiektach sportowych.
10 czerwca gimnazjaliści, kończący w tym roku swoją edukację w naszej szkole bawili się na balu, zorganizowanym we współpracy rodziców i wychowawców. Bal oficjalnie rozpoczął dyrektor Wiesław Bojarczuk, głos zabrał również przewodniczący Rady Rodziców Pan Andrzej Bąk. Na balu obecni byli rodzice i wychowawcy klas IIIA i IIIB Panie Hanna Berbeć i Renata Wiśniewska.
Poniższa galeria zawiera fotografie z organizowanych cyklicznie w naszej szkole konkursów o zasięgu gminnym, które odbyły się w roku szkolnym 2009/2010. Była to już VII edycja Gminnego Konkursu „Matematyczna Drabinka” (10.05.2010r.) oraz II edycja Konkursu Ekologicznego "Jestem Przyjacielem Przyrody". Na kolejnych fotografiach znajduje się drużyna chłopców, która pod opieką Pana Piotra Bieleszy, zdobyła I miejsce w Halowej Lidze Piłki Siatkowej organizowanej przez MOSiR Krasnystaw w sezonie 2009/2010, oraz Rada Pedagogiczna podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Pierwszym wydarzeniem roku szkolnego 2010/2011 była akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, któa odbyła się 13 października. Uroczysty przebieg miał Dzień Papieski, podczas którego cała społeczność szkolna mogła przypomnieć sobie sylwetkę Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się 20 października, a przygotowali go nauczyciele katecheci - Panie Marzena Tymicka, Agnieszka Skubisz oraz ksiądz Paweł Pruszkowski. Po głównej części dyrektor wręczył nagrody uczniom, którzy zostali laureatami konkursu "Jan Paweł II - Mój papież". I tak w konkursie plastycznym I miejsce zajęła uczennica klasy 5 Karolina Chlebowska, natomiast w konkursie wiedzowym laureatką została Agnieszka Bodio z klasy I gimnazjum. 25 października odbyła się tradycyjna uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej, których wychowawczynią od tego właśnie roku była Pani Danuta Berbeć. 9 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Tradycyjnie na początku akademii został odśpiewany hymn narodowy, po którym młodzież pod kierunkiem Pani Hanny Berbeć i Pana Edwarda Kyca przedstawiła program słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej. Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły wręczył nagrody uczennicom klasy 5 Monice Piotrowskiej i Natalii Jachorek, które wzięły udział w konkursie "Legendy ziemi krasnostawskiej" zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Krasnymstawie. Prace obu uczennic zostały wyróżnione w tym konkursie, zaś autorki dodatkowo uhonorowano publikując ich prace w czasopiśmie artystycznym "NESTOR". Dwa egzemplarze tego czasopisma zostały przekazane uczennicom przez redaktora naczelnego "NESTORA" i Panią Dyrektor Biblioteki Publicznej.
W listopadzie, w trakcie wizyty roboczej w Londynie, na której w dniach 29.11.2010r – 03.12.2010r. przebywał nauczyciel języka angielskiego Pan Kazimierz Trzebiński, zapadły konkretne decyzje i terminy spotkań w ramach realizacji programu Comenius. Po seminarium kontaktowym, które odbyło się w listopadzie 2008 roku, a na którym wyłoniono sześciu partnerów szkoły, okazało się, że jednak nie wszystkie szkoły uzyskały akceptację swoich wniosków do współpracy na lata 2010-2012. Oprócz naszej szkoły zakwalifikowano szkoły z Hiszpanii i Anglii. Obok terminów spotkań w Anglii i Hiszpanii, zaplanowano również spotkanie w naszej szkole, które przypadło na 07-11.05.2012 r. Na poczet realizacji zadań programu zaplanowano nam kwotę 20 000 euro. 6 grudnia tradycyjnie naszą szkołę odwiedził Św. Mikołaj przynosząc prezenty naszym uczniom, którzy w podziękowaniu za otrzymane upominki śpiewały mu piosenki lub recytowały wierszyki. 20 grudnia uczniowie gimnazjum wystawili jasełka, na które zaprosili swych rodziców, opiekunów i nauczycieli. Goście zostali poczęstowani herbatą, kawą, ciastem i owocami. Na zakończenie wszyscy podzielili się opłatkiem oraz złożyli sobie życzenia. Przygotowana inscenizacja miała zmusić do refleksji, zadumy i dobrego przygotowania się do świąt. Uroczystość została przygotowana przez Panią Teresę Berbeć i ks. Pawła Pruszkowskiego.
W bieżącym roku szkolnym, w dniach 2-5 lutego 2011r. odbyło się w naszej szkole głosowanie na patrona szkoły, w związku z zaplanowaną uroczystością nadania imienia szkole podstawowej. W głosowaniu wzięli udział nauczyciele, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, rodzice i opiekunowie uczniów a także pracownicy administracji i obsługi szkoły. Głosowanie poprzedzone było akcją promującą kandydatów. Wyświetlano filmy biograficzne, wykonano gazetki szkolne, zamieszczono informacje na stronie internetowej szkoły. Nauczyciele historii, religii a także wychowawcy klas przybliżyli uczniom życiorysy rotmistrza Witolda Pileckiego, księdza Jerzego Popiełuszki oraz poetę Juliusza Słowackiego. Po podliczeniu wszystkich głosów na patrona szkoły podstawowej wybrano Juliusza Słowackiego. Rada Rodziców utworzyła Komitet ds Nadania Imienia Szkole Podstawowej w Małochwieju Dużym, w skład którego weszli: Wiesław Bojarczuk, Beata Chariasz, Barbara Troć-Rawiak i Tomasz Darmochwał. Komitet w imieniu całej społeczności szkolnej podjął działania związane z pozyskiwaniem środków finansowych na ten cel. Były to indywidualne wpłaty rodziców, nauczycieli, mieszkańców Małochwieja, a nawet absolwentów naszej szkoły mieszkających obecnie poza granicami Polski na specjalne konto bankowe, jak również wpłaty gotówkowe za zakup okolicznościowych cegiełek, które miały nominały 10zł, 20zł i 50 zł. Termin uroczystości nadania imienia ustalono na dzień 15 września 2011r. W dniach 12-14 kwietnia uczniowie gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny. 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się III edycja Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Jestem Przyjacielem Przyrody”. Na konkurs wpłynęły 42 prace z 5 szkół. Z naszej szkoły laureatami konkursu zostali: Wiktor Grzesiak, Weronika Berbeć, Weronika Guz, Natalia Kulczyńska vel Nowosad. Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Krasnystaw wręczyli z-ca Wójta Pani Edyta Gajowiak-Powroźnik, Kierownik Referatu Oświaty Pan Tomasz Barczuk i Dyrektor szkoły Pan Wiesław Bojarczuk. W 2011 roku powstał w naszej szkole Zespół Pieśni i Tańca „Koral”, który w dniach 16-20 maja 2011r. przebywał w Londynie w ramach realizowanego przez nas projektu ”Festival of Art and Sport Together” - programu Comeniusa. Zgodnie z ustaleniami wizyty roboczej z listopada 2010 roku, zespół prowadzony przez instruktora tańca Panią Krystynę Kobylańską przebywał w szkole William Morris School. Oprócz naszej szkoły, na festiwal przybyła również grupa taneczna z hiszpańskiej Guadalajary. Nasz zespół wystąpił w przepięknych lubelskich strojach ludowych. Zachwycił publiczność śpiewem oraz eleganckim wykonaniem poloneza, a także takich tańców jak polka lubelska, osa oraz cygan. W trakcie pięciodniowego pobytu nasi uczniowie zapoznali się z organizacją, wyposażeniem i funkcjonowaniem miejscowej szkoły, a w godzinach popołudniowych zostali zaproszeni przez rodziców i nauczycieli na degustację potraw z grilla oraz dyskotekę. Jeden dzień był przeznaczony na zwiedzanie Londynu pieszo, metrem, odkrytym autobusem a także statkiem po Tamizie od Tower of London aż do Houses of Parliament. Wyjazd ten był doskonałą okazją do promocji tradycji i kultury polskiej, konwersacji po angielsku a także bliższego poznania Anglii i Anglików. W wyjeździe oprócz Pani Krystyny Kobylańskiej, uczestniczyli dyrektor Pan Wiesław Bojarczuk oraz Pan Kazimierz Trzebiński - nasz szkolny koordynator programu Comenius.
4 czerwca na naszych obiektach sportowych odbył się Festyn Sportowo-Rekreacyjny pod hasłem "Ekologiczna Sobota". W trakcie imprezy, dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie, uczniowie mieli okazję poznać działanie nowoczesnego sprzętu strażackiego. Oprócz tego w ramach festynu odbył się klasowy konkurs karaoke, konkurencje sportowe, konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej oraz loteria fantowa. Duże zainteresowanie wzbudził mecz piłki nożnej nauczyciele kontra uczniowie, zakończony zwycięstwem uczniów 3:1. Popularnością wśród maluchów cieszyło się malowanie twarzy, które wykonywały uczennice klasy III gimnazjum a także lody i kiełbaska z grilla ufundowane przez organizatora festynu UKS "Victoria". Na zakończenie festynu odbył się koncert Scholi Młodzieżowej przy parafii pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie prowadzonej przez księdza Pawła Pruszkowskiego. Imprezę zakończyła dyskoteka dla wszystkich uczestników festynu. W trakcie imprezy odbyła się zbiórka zużytych baterii, którą zorganizowała nam firma KRAS-EKO w Krupcu. Laureaci konkursów otrzymali cenne nagrody, zaś pozostali uczestnicy otrzymali upominki - przybory szkolne.
W bieżącym roku przeprowadzono remont sali oddziału przedszkolnego, w trakcie którego ocieplono i obłożono ściany płytami gipsowymi, położono gładź, panele podłogowe oraz zmodernizowano wentylację pomieszczenia. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011 odbyło się 22 czerwca.
Opracowanie moje chciałbym zakończyć na niezwykle ważnym wydarzeniu w historii naszej szkoły, jakim było Nadanie Imienia Juliusza Słowackiego Szkole Podstawowej. Uroczystość, która odbyła się 15 września 2011 roku i przypadła w 202 rocznicę urodzin poety, była świętem całej społeczności szkolnej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz wojewódzkich, oświatowych i samorządowych.
Po mszy św. w miejscowej kaplicy, podczas której ks. dziekan Henryk Kapica poświęcił sztandar szkoły, poczty sztandarowe, zaproszeni goście i młodzież przeszli do szkoły, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową ufundowaną przez społeczność szkoły, rodziców i mieszkańców. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska w asyście Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Grabczuka.
Akt nadania imienia odczytał Przewodniczący Rady Gminy Krasnystaw Pan Leszek Szeniak, natomiast sztandar szkoły ufundowany i przekazany przez rodziców odebrał Wójt Gminy Krasnystaw Pan Janusz Korczyński. Spośród zaproszonych gości głos zabrali: Pani Genowefa Tokarska - Wojewoda Lubelski, Pan Krzysztof Grabczuk - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Pani Anna Dudek-Janiszewska - Lubelski Wicekurator Oświaty, Pan Janusz Szpak - Starosta Krasnostawski, Pan Janusz Korczyński - Wójt Gminy Krasnystaw, a także dyrektorzy szkół i placówek oświatowych. Następnie gość honorowy uroczystości Pani prof. dr hab. Alina Kowalczykowa - członek Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie, autorka monografii poświęconej Juliuszowi Słowackiemu oraz wielu prac dotyczących zagadnień romantyzmu, wygłosiła referat pt. „Dlaczego szkoły wybierają Juliusza Słowackiego na patrona?”. Pieśni przygotowane na uroczystość nadania imienia szkole wykonał chór szkolny pod kierownictwem nauczyciela muzyki Pana Edwarda Kyca, natomiast część artystyczną pt. „Urodziny Juliusza Słowackiego” wyreżyserowała nauczycielka języka polskiego w naszej szkole, Pani Teresa Berbeć. Dyrektor szkoły Pan Wiesław Bojarczuk wyraził nadzieję, że postać patrona będzie inspirowała młodzież szkolną do umiłowania Ojczyzny, do pracy nad sobą, do wierności tradycji, a jednocześnie mądrego patrzenia w przyszłość.
Nadanie imienia szkole wiąże się również z bardzo dużymi wydatkami finansowymi i bez pomocy oraz ofiarności wielu osób byłoby bardzo trudne do zrealizowania. Koszt uroczystości, jaka się odbyła w naszej szkole, wyniósł ponad 8 500 zł. Środki finansowe zebrane na ten cel pochodziły ze sprzedaży okolicznościowych cegiełek (Małochwiej Mały - 710 zł, Małochwiej Duży "Gajczyna" - 420 zł, Małochwiej Duży "Centrum" - 490 zł, Małochwiej Duży "cz. III" - 290 zł, Latyczów - 400 zł, Kolonia Zastawie - 290 zł, pracownicy szkoły - 1 000 zł), darowizna indywidualna Pani Barbary Parzymies (500 zł), wpłata z ZNP o/Krasnystaw (100 zł), prowizja za zdjęcia "Mawi" (715 zł), środki za wynajm sali gimnastycznej (320 zł), zysk sklepiku szkolnego - 615 zł oraz zysk z przeprowadzonej loterii fantowej - 138 zł). Pozostała kwota w wysokości 2 531 zł uzyskana została od firm prywatnych i instytucji (PZU S.A. Zamość, "Roltex" Dariusz Broniarek, "Asmot" s.c. Art. Motoryzacyjne, "Rolmax" Janina Grabek, Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa w Małochwieju, Hurtownia "Alfa" Ryszard Miścior). Jeżeli chodzi o wydatki, to największe z nich zostały poniesione na zakup: sztandaru (3 890 zł) wykonanego przez firmę "Haftina" z Piotrkowa Trybunalskiego, pamiątkowej płyty napisowej (1 150 zł) wykonanej przez Zakład Kamieniarski "Kalcyt" z Lublina i caterringu (1 700 zł) zapewnionego przez firmę "Janiszek" z Fajsławic. Pozostałe koszty (ok. 1800 zł) przeznaczone były na zakup gabloty na sztandar, kompozycji kwiatowych, materiałów papierniczych, zaproszeń, materiałów do dekoracji sali, na koszty transportu itp. (Źródło: Dokumentacja finansowa uroczystości nadania imienia, oraz rozliczenie konta bankowego Komitetu ds Nadania Imienia Szkole Podstawowej w Małochwieju Dużym)
Pełny artykuł dotyczący tej niezwykle podniosłej uroczystości oraz pozostałe wydarzenia z roku szkolnego 2011/2012 umieszczone są na archiwalnej stronie naszej szkoły Przejdź do strony
Wstecz |